Dzieciom i młodzieży szkolnej z Radzynia i okolic z podziękowaniem

      Możliwość komentowania Dzieciom i młodzieży szkolnej z Radzynia i okolic z podziękowaniem została wyłączona

1. 25.02 (1)Miluś wita wszystkich Przyjaciół! Dziś chciałbym opowiedzieć o tym jak dzieci szkolne pomagają bezdomnym zwierzętom. Moja pani od dwóch lat prowadzi akcję edukacyjną w szkołach Radzynia i okolicznych miejscowości. Zaczęła co prawda, od Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Radzyniu, a tam jest „młodzież” cokolwiek starsza, ale pozostałe spotkania były już w szkołach podstawowych i gimnazjach. Najpierw robiła to w ramach projektu „Działaj Lokalnie” a potem to już tak jakoś samo poszło. W niektórych szkołach była już nawet kilka razy z niektórymi nawiązała współpracę, w innych będzie w najbliższym czasie. Ja, niestety, nie biorę udziału w spotkaniach. Abym mógł oficjalnie wejść do szkoły potrzebna jest zgoda rodziców dzieci, a nie zawsze można ją szybko uzyskać. Mam nadzieję, że jednak uda się, przynajmniej w szkołach współpracujących z nami, taką zgodę dostać. Wtedy bardzo chętnie pojadę, bo lubię dzieci, a zwłaszcza młodzież. Chcę jednak dzisiaj powiedzieć coś na temat tego, co robią młodzi ludzie dla bezdomnych zwierząt. Robią, moi drodzy, bardzo dużo i bardzo dużo wiedzą na temat opieki nad zwierzętami. Naprawdę potrafią zaskoczyć! Ponieważ dotąd moja pani nie opisywała tych spotkań, pozwolę sobie wymienić dziś szkoły, w których była w ubiegłych i obecnym roku. Są to: Szkoła Podstawowa i Gimnazjum nr 1 i Szkoła Podstawowa i Gimnazjum nr2 w Radzyniu, Zespół Szkół w Białej k. Radzynia, Zespół Szkół w Białce, Zespół Szkół w Wohyniu, Szkoła Podstawowa w Zabielu, Szkoła Podstawowa w Żabikowie, Szkoła Podstawowa w Lisiowólce, Szkoła Specjalna im Zofii Sękowskiej w Radzyniu.
We wszystkich szkołach była bardzo miło przyjęta co zawsze podkreśla. Nawiązała się współpraca ze szkołą w Białej, gdzie Mariola była już trzy razy z pogadanką i podziękowaniem, a uczniowie przekazywali dla zwierzaków ze stowarzyszenia zebraną karmę. Jedną ze zbiórek młodzież zorganizowała sama, z inicjatywy jednej z koleżanek. W tym roku zbiórkę żywności zorganizowała też szkoła w Białce. Dwukrotnie była Mariola w Szkole Specjalnej. Witana przez dzieci z wielką, szczerą radością, szczególnie cieszyła się z zainteresowania, z jakim słuchały. Z przejęciem, im tylko właściwym, oglądały też prezentowane filmiki. Nie sposób nie wspomnieć o wspaniałej współpracy, jaka nawiązała się ze szkołą w Lisiowólce. Dzieci słuchały i oglądały filmy o bezdomnych zwierzętach z wielkim zainteresowaniem i kulturą. Wiele też wiedziały o zwierzętach. Poza tym postanowiły coś dla nich zrobić dosłownie. Wspólnie z Paniami Nauczycielkami wykonały przepiękne kalendarze ze zdjęciami psów-podopiecznych Podaj Łapę. Kalendarze posłużyły jako podziękowania naszym darczyńcom i osobom wpłacającym datki dla zwierząt w okresie świątecznym. Za uzyskane pieniądze kupiliśmy karmę. Mariolę zaproszono na następne spotkanie i pojedzie na pewno, gdy tylko ustalą termin. Wybiera się też z pogadanką po raz drugi do szkół w Żabikowie i Zabielu. No i muszę powiedzieć o szczególnej inicjatywie dzieci i młodzieży z Zespołu Szkół w Wohyniu. W ubiegłym roku wsparły „Podaj Łapę” zebranymi dla moich bezdomnych pobratymców pieniążkami. W tym roku Mariola została zaproszona do nich z pogadanką. Podczas uroczystego apelu wręczono jej symboliczny czek na kwotę 860 zł. Dzieci i młodzież z gimnazjum zebrały te pieniądze dla zwierząt będących pod opieką Podaj Łapę. Mariola pozostawiła szkole na pamiątkę spotkania podziękowanie w postaci oprawionego w ramki rysunku psa – kundelka. Wykonała go uczennica szkoły w Białej k. Radzynia. Był prezentowany na ubiegłorocznej wystawie rysunków dziecięcych. Do rysunku dołączone jest motto (które warto zapamiętać) i logo stowarzyszenia. Dzieci lubią zwierzęta i rozumieją nasze potrzeby. Są wrażliwe i mają dużo empatii. Wiedzą dużo i pytają o wiele. Widać jak wielka jest ich świadomość i chęć pomocy. Dlatego właśnie należy ją podtrzymywać i poszerzać wiedzę. Należy edukować, aby utrwalić w młodych ludziach to wszystko, co jest w nich dobrego i pozytywnego. Trzeba uświadamiać im to, że zwierzę nie jest rzeczą, a otaczający nas świat należy szanować. W końcu przecież miarą kultury społeczeństwa jest to, jak odnosi się do słabszych: starców, dzieci i zwierząt właśnie. Kiedy słucham opowieści mojej pani o tym jak postępujecie i jak odnosicie się do spraw moich bezdomnych pobratymców wierzę, że wyrosną z Was wspaniali wrażliwi i dobrzy ludzie, którzy będą umieli żyć zgodnie z tymi zasadami. Żółwik – Młodzi Przyjaciele! Pozdrawiam – Miluś. HAU!
P.S. Dla urozmaicenia chciałbym pokazać Wam kilka zdjęć ze spotkań w szkołach.
1. 25.02 (2) 1. 25.02 (3) 1. 25.02 (6) 1. 25.02 (7) 1. 25.02 (4) 1. 25.02 (5)45g. 25.02.2015 45h. 25.02.2015 45i. 25.02.2015 45j. 25.02.2015