Psi język

      Możliwość komentowania Psi język została wyłączona

Witajcie!Jak zapowiedziałem w poprzednim odcinku będziemy dziś rozmawiać o mowie zwierząt. Składa się na nią wiele czynników, nie tylko szczekanie. Szczekanie zresztą też brzmi różnie, w zależności od sytuacji. Inaczej szczeka pies radosny i rozbawiony, inaczej kiedy wita się z bliskimi osobami, inaczej kiedy sygnalizuje zagrożenie a jeszcze inaczej rozzłoszczony. Dlatego powinniśmy wiedzieć, że szczekanie samo w sobie nie stanowi agresji. Czasem może ją zapowiadać, ale nie zawsze. Nie myślmy: o! szczeka, zaraz mnie ugryzie! Nie! Zastanówmy się w jakiej sytuacji się znajdujemy. Jeśli pies idący z właścicielem, często wam znanym, podchodzi i poszczekuje, to zazwyczaj chce się z wami po prostu przywitać. Jeśli do tego właściciel (zakładam, że odpowiedzialny i znający swego psa) nie okazuje zaniepokojenia nie musicie się obawiać. Natomiast jeśli podchodzicie do posesji, po której biega pies i zaczyna na was szczekać, to jest bezwzględnie sygnał do zatrzymania się i zaczekania aż pojawi się właściciel, odwoła psa i pozwoli wam wejść. Dlatego podkreślam, należy łączyć sygnały głosowe z pozostałymi sygnałami przez nas wysyłanymi. Dopiero wtedy zrozumiecie, co do was mówimy.

 Psy nauczyły się w dużym stopniu ludzkiej mowy. Wykonujemy wasze polecenia, zwłaszcza kiedy wychowujemy się z człowiekiem i często słuchamy waszej mowy. Gdyby człowiek nauczył się naszej byłoby bardzo łatwo nam się porozumieć. A ilu nieprzyjemnych sytuacji można by uniknąć. Dlatego pokazuję wam ,kochani, zobrazowane tajniki mowy naszego ciała. Popatrzcie na nie a zobaczycie, że bardzo jasno i wyraźnie do was mówimy i bardzo chcielibyśmy żebyście poznali nasz, psi język. Można się go nauczyć tak jak każdego obcego języka. I pamiętajcie, że zwierzęta mówią nie tylko głosem ale całym ciałem.Mowa ciała psówCzyli jak psy z nami rozmawiają?

Witając się z nami lub innymi psami, podczas zabawy, lub gdy się boją, gdy chcą zwrócić na siebie uwagę lub pokazać kto tu rządzi – psy mówią, a czasem nawet krzyczą! Tylko..na ogół bezgłośnie. Język psów bowiem nie opiera się na sygnałach werbalnych, jak u ludzi, ale na sygnałach optycznych wyrażanych mową ciała lub mimiką pyszczka. Dlatego tak często ignorujemy to, co nasz pies chce nam powiedzieć – po prostu komunikujemy się na innych poziomach.

Oczy
Normalnie oczy są spokojne, powieki rozwarte a białka niewidoczne (z wyjątkiem niektórych ras o jasnych tęczówkach).
– Odwracanie, spuszczanie wzroku – to niepewność, lub próba wskazania nam czegoś. Wbrew naszym przekonaniom NIE jest to poczucie winy! (patrz: sygnały uspokajające)
– Pokazanie białek – strach, lub próba spojrzenia na dany obiekt bez obracania ku niemu głowy, wyrażenie „potrzebuję przestrzeni”
– Mrużenie oczu – próba uspokojenia oponenta, wyrażenie niepewności lub strachu
– Powieki bardzo rozszerzone – panika lub agresja
– Wpatrywanie się jednego psa w oczy drugiego – groźba, wyzwanie do walki

Pysk
Fafle zwisające luźno, a pysk lekko rozwarty lub zamknięty (ale nie zaciśnięty) – to standardowy wyraz pyska rozluźnionego psa.
– Nos zmarszczony, fafle mocno napięte, pokazane siekacze i kły – agresja, wyrażenie groźby (taki pies zaatakuje przy najmniejszej prowokacji)
– Fafle ściągnięte do tyłu, ukazany cały garnitur zębów – groźba ze strachu lub w obronie zasobu (np. jedzenia)
– Ziewanie – jeśli nie wynika ze zmęczenia, oznacza stres i podenerwowanie, czasami używane również gdy zwierzę jest zniecierpliwione
– Dyszenie – jeśli nie wynika ze zmęczenia lub przegrzania, również oznacza stres
– Oblizywanie fafli lub nosa – na ogół sygnał stresu. Jeśli pies oblizuje ukazane w groźbie zęby, świadczy to o tym, że grozi ze strachu
– Trącanie pyskiem – próba zwrócenia na siebie uwagi, ale również próba „zbadania” nowego, ciekawego zapachu (taki dotyk mokrym nosem „zbiera” cząsteczki zapachu, które trafiają następnie do narządu nosowo-lemieszowego)

Ogon
Najlepszy wyraziciel psiego nastroju. Główne zasady są proste:
– Ogon wysoko oznacza psa pewnego siebie (również agresywnego), pobudzonego lub podnieconego.
– Ogon nisko, między nogami – pies niepewny siebie, przestraszony

Ruchy ogona również są ważne: ogon machający energicznie oznacza chęć zaangażowania w daną sytuację lub radość (im szybciej, tym pies jest bardziej podekscytowany). Jeśli ogon mocno, płynnie wygina się, obejmuje zad – oznacza to przyjazne podporządkowanie, jest to próba zyskania przychylności. Ogon nieruchomy – przeciwnie, to brak ochoty na uczestniczenie w danej sytuacji (ogon nieruchomieje również podczas polowania i wskazywania zwierzyny przez psy myśliwskie). Nieruchomy ogon może również oznaczać złość.

Ogon rozluźnionego, zainteresowanego psa macha luźno i dość powoli, mniej więcej na wysokości kłębu lub poniżej.
Co ciekawe – psi ogon inaczej wychyla się na widok właściciela (nieco bardziej w lewo), a inaczej na widok innego zwierzęcia (bardziej w prawo) – różnice są jednak niewidoczne gołym okiem.

Postawa ciała
– Głowa bardzo wysoko, spojrzenie na wprost, klatka piersiowa wypięta, kłąb zjeżony, nogi szeroko, mocno wbite w ziemię, ogon uniesiony w górę – pies pewny siebie, ukazujący swoją wyższość
– Głowa nisko, nogi ugięte, ogon skierowany w dół, pies odwraca głowę i wykazuje sygnały uspokajające – zwierzę niepewne siebie, przestraszone lub pokazujące uległość silniejszemu osobnikowi (podobnie jak w przypadku obracania głowy – to NIE jest poczucie winy, a jedynie próba uspokojenia nas!)
– Pies leżący na grzbiecie, z podniesionymi łapkami i odsłoniętym brzuchem – całkowite podporządkowanie, oddanie swojego życia drugiemu osobnikowi
– Pies wykonujący ukłon – zaproszenie do zabawy
– Pies podnoszący jedną łapkę, ugiętą w stawie nadgarstkowym – stres lub strach. Jeśli łapka jest wyprostowana – taki gest oznacza zachętę do zabawy
– Ustawienie się poprzecznie do drugiego osobnika – sygnał oznaczający „nie jestem uległy, ale też nie mam ochoty grać twardziela”; próba zachowania status quo
– Rozdzielanie – odbierane przez nas często jako zazdrość, jest normalną reakcją na walczące ze sobą lub przesadzające w zabawie osobniki

Sygnały uspokajające
To zestaw ruchów, póz i min, które psy wyrażają w odpowiedzi na agresję, złość lub zdenerwowanie drugiego osobnika, ewentualnie jako sygnał uległości. Są to między innymi:
Odwracanie wzroku, mrużenie oczu, oblizywanie się, ziewanie, dyszenie, unoszenie jednej łapy, przypadnięcie do ziemi, siadanie, odwracanie się bokiem lub plecami, otrząsanie się, podsikiwanie pod siebie (to bywa również sygnałem uległości i radości), przewrócenie się na grzbiet i odsłonięcie brzucha, znieruchomienie, udawanie martwego, udawanie węszenia. Z sygnałów wokalnych możemy wyróżnić sapanie i skomlenie.
Jeśli zatem Twój pies niemal przyczołga się do Ciebie, zacznie się oblizywać, odwracać lub spuszczać głowę, podsikiwać pod siebie lub wyrażać inne sygnały wspomniane powyżej gdy przywołasz go do siebie wściekły za zbicie wazonu pamiętaj, że on NIE czuje się winny – czuje się zagrożony i niepewny.

Sygnały grożące
Zestaw póz mających przestraszyć oponenta, mówiących wyraźnie „odejdź, bo mogę użyć zębów”. Są to między innymi:
Pokazanie kłów i ich oblizywanie, zjeżona sierść na kłębie i szyi oraz znieruchomienie (w połączeniu z innymi sygnałami grożącymi), warczenie, szczekanie, pozorowany atak (kłapnięcie zębami)

Pamiętajmy, że często wysyłane przez psa są niejednoznaczne, psy również niekiedy odczuwają pewne sprzeczne emocje. Niektóre zaś pozy są tak subtelne, że niemal nie do wychwycenia – tym bardziej warto przyglądać się swojemu zwierzakowi i temu, jak zachowuje się i co prezentuje w różnych sytuacjach które go spotykają – zdziwimy się, jak wiele potrafi przekazać jednym machnięciem ogona lub krótkim spojrzeniem!

Źródło: internet New Dog /szkolenie/ mowa ciała psów/
Wyjaśnienie: „Fafle” – używane w kynologi określenie górnych warg psa. Wielkość ich jest różna i zależy od rasy psa.

W następnym odcinku porozmawiamy o obowiązkach właścicieli psów. A jak omówimy najważniejsze tematy to będziemy rozmawiać o ciekawostkach, mitach na nasz temat i sprawach z życia psów i innych zwierząt, różnych ważnych akcjach w całej Polsce i na świecie.
Pozdrawiam wszystkich Przyjaciół . Miluś. HAU!
Ps. A na następnym zdjęciu macie mowę kotów;)